Je hlavním zájmem silniční policie bezpečnost?

10. 01. 2019 8:22:00
Policie vysokou rychlostí pronásleduje řidiče překračující maximální povolenou rychlost. Pokud je překročení maximální rychlosti nebezpečné, pak je počínání policie ještě nebezpečnější.

Včera popsal ředitel dopravní policie Tomáš Lerch na tiskové konferenci svůj pohled na vývoj nehodovosti. Zdá se, že situace se celkově zlepšuje. „Jde o třetí nejlepší výsledek od roku 1961 co se týče počtu úmrtí,“ uvedl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. V článku se však píše, že ministerstvo dopravy plánuje drastické utažení šroubů proti řidičům. Je to nějaké podivné.

Taky jsem si přitom vzpomněl na nedávnou příhodu na silnici. Jel jsem po rovném a přehledném úseku silnice, za jasného počasí a slabého provozu. Na parkovišti u silnice stál v nezvyklé poloze Superb, rovnoběžně se silnicí a blízko krajnice. Pomyslel jsem si, že to není úplně bezpečné, že by řidič měl zajet normálně dál na parkoviště. Po chvilce mě předjel vysokou rychlostí houkající a blikající ten stejný Superb. Klidil jsem se mu z cesty, protože jel skutečně hodně rychle. Pronásledoval silničního „piráta.“ Za chvíli jsem ho viděl opět stát, teď naplno blikajícího se zastaveným provinilcem. Ten „pirát“ musel jet poměrně klidně a nenápadně, protože jsem ani nezaregistroval, kdy mě předjel. Vybrané místo zcela zjevně nebylo nebezpečné, bylo však dobře vybráno k možnosti ulovení dopravního přestupku.

Takže policejní Superb jel hodně rychle a donutil riskantním způsobem zastavit poměrně klidného řidiče. O kousek dál v Německu na podobné nebo i horší silnici je povolena rychlost 100 km/h, kterou pravděpodobně řidič nepřekročil. Stejně tak dál o cca 1 km je i u nás již povolena rychlost 110 km/h. Marně v tom hledám logiku, podle které by mělo jít o bezpečnost. Policejní auto provádí nebezpečné manévry ve vysoké rychlosti kolem 160 km/h. A to proto, aby pokutovala řidiče, který zcela zjevně nikomu na silnici nebezpečný nebyl. Policie vynucuje zákon, ale s bezpečností provozu to nemá co dělat.

Naštěstí se v tomto případě nic nestalo, ale někdy to dopadne špatně. Podobné, možná ještě nebezpečnější počínání policie je popsáno zde a zde. Dokud to člověk sám nevidí, tak si to hned ani neuvědomí. Policie takto kontroluje dodržování maximální rychlosti, protože její překročení je prý nebezpečné. Policie přitom rychlost překračuje ještě víc, takže logicky vytváří situace ještě nebezpečnější.

Neoznačených policejních aut po našich silnicích jezdí desítky v ceně přes 100 milionů korun. (Kromě toho má policie několik tisíc klasických označených aut za miliardy)

V provozu jsou desítky silných zdravých chlapů, kteří za peníze občanů nezvyšují bezpečnost a možná dokonce vytváří nebezpečí na našich silnicích.

Je zde pak i otázka etičnosti takového jednání, kdy skrytá ozbrojená síla v utajení sleduje občana.

Paradoxem je navíc otázka smyslu omezení maximální rychlosti. Toto omezení totiž velice pravděpodobně samo o sobě nijak nepřispívá bezpečnosti silničního provozu, spíše naopak.

Co s tím? Měli bychom zavést na dálnicích maximální rychlost 140 km/h jako v Polsku a 100 km/h jako maximální rychlost na ostatních silnicích, stejně jako v Německu. Místo různých místních snížení rychlosti používat spíše výstražné značky jako práce na silnici nebo značky informativní. Desítky drahých utajených policejních aut přestat používat a na silnicích nechat „pouze“ tisíce běžných označených.

Jsem přesvědčen, že nedojde ke zvýšení počtu nehod. Zato dojde k nemalým úsporám.

Autor: František Petrík | čtvrtek 10.1.2019 8:22 | karma článku: 38.86 | přečteno: 1943x

Další články blogera

František Petrík

Skokově porostou ceny energií. Děkujme vládě ČSSD a EU!

Ceny elektřiny a plynu v roce 2019 poletí vzhůru. Je to důsledkem začátku fungování Market Stability Reserve – MSR od 1.1.2019. Velice zjednodušeně, ceny rostou díky EU. MSR je nápad úředníků EU schválený Sobotkovou vládou.

3.1.2019 v 7:25 | Karma článku: 43.34 | Přečteno: 4833 | Diskuse

František Petrík

Unijní dotace nejsou žádné dobro.

Mluví se o tom, jestli jsou dotace z Unie dobro nebo zlo. Samozřejmě, nenapíšu nic nového, ale opakování je matka moudrosti. Zde jsou některé negativa dotací přicházejících z Unie do ČR.

28.12.2018 v 17:30 | Karma článku: 32.61 | Přečteno: 959 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Zpřísněte přijímačky! Zahráváme si s budoucností

Za účinné podpory tripartity se krajští hejtmani snaží přimět vládu, aby přistoupila na jejich požadavek zavést náročnější přijímací zkoušky na všechny střední školy. Ta však stanovení jednotných znalostních limitů ostudně odmítá.

21.1.2019 v 20:02 | Karma článku: 15.44 | Přečteno: 414 | Diskuse

Karel Trčálek

Rok 2021: „Premiérem Ivan Bartoš a sídlo vlády v budově Čapího hnízda?"

Politika Pirátů mi přijde až nevkusně proevropská, nehledě na to, že jsou, jak to prohlásil sám premiér Babiš, asi zfetovaní

21.1.2019 v 17:02 | Karma článku: 14.41 | Přečteno: 414 | Diskuse

Ondřej Höppner

Krasobruslař spáchal sebevraždu kvůli pomluvám

Kvůli pomluvám ze sexuálního obtěžování spáchal sebevraždu americký krasobruslařský šampion a vlivný mezinárodní funkcionář John Coughlin (†33). Jde o další oběť monstrózního genderového hnutí, které devastuje západní společnost.

21.1.2019 v 12:23 | Karma článku: 39.32 | Přečteno: 2027 | Diskuse

Jiří Turner

Vize 2021/2023: Premiér Bartoš, prezident Klaus nebo prezident Babiš premiér Zeman?

Nebo to dopadne nějak úplně jinak? Těžko říci, ale ještě nedávno těžko uvěřitelné varianty dostávají zcela reálnou podobu. Nabízí se tzv. "ruský model" nebo se stane premiérem ten, koho ještě stále někdo považuje za squattera.

21.1.2019 v 12:04 | Karma článku: 14.74 | Přečteno: 449 | Diskuse

Jan Dvořák

Prezident Zeman si za "doporučování" soudcům vysloužil podporu exprezidenta

Za čtvrteční výroky o setkáních se soudci pronesené v čínsko-české televizi, jak moderátor Moravec označil v ČAT (Česká aktivistická televize) barrandovský kanál, to prezident pěkně schytal.

21.1.2019 v 8:55 | Karma článku: 16.86 | Přečteno: 553 | Diskuse
Počet článků 3 Celková karma 38.27 Průměrná čtenost 2578

Vyučil jsem se v minulém století inženýrem na FJFI ČVUT. Pracuji jako zaměstnanec a trochu dělám do politiky. Politicky jsem orientován směrem k osobní svobodě každého člověka. Nejlépe vystihuje moje názory knížka Podivuhodná dobrodružství Jonatana Gullibla od Kena Schoollanda. Skvělé knížky jsou i Válka s Mloky od Karla Čapka a Egypťan Sinuhet od Mika Waltariho.

Najdete na iDNES.cz